Čan nebo Chan – horká lázeň plná bylin, v našem případě éterických olejů a smrkových výhonků.

 

Čan je vlastně obrovská litinová  nádoba, kotel, jehož historie sahá až do doby starobylých Keltů. Keltové lázeň využívali k léčbě různých neduhů, koupali se ve vykopaných jámách, které oblkládali kůží zvířat, kameny nebo dřevem a následně k jámě připojili minerální nebo pramenitou vodu, která se prostřednictvím rozpalených kamenů ohřála na 35-45 stupňů.

 

Čan se dá užívat také k mokrém saunování, a to tak že se nejdříve dostatečně prohřejete ve vodní lázni a následné schlazení těla provedete pár krůčků od koupele v horském potůčku.

 

Náš čan tedy můžete k relaxaci užívat dvěma způsoby, buď horká voňavá lázeň nebo saunování s následným ochlazením v naší horské bystřince. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet obojí.

 

V okolní přírodě si také můžete všelicos sami nasbírat a koupel si ozvláštnit. Doporučujeme:

 

 Smrčí

Smrkové jehličí je skvělým způsobem, jak si dopřát koupel, která vás přenese doprostřed lesa. Sesbírejte pupeny smrkového jehličí a připravte z nich odvar, který následně přidáte do koupele. Smrkové jehličí napomáhá s prokrvením organismu, má dezinfekční účinky a také uklidňuje. Též napomáhá k elasticitě pokožky a je vhodný i pro osoby, které trpí nachlazením a astmatem.

 

Kopřiva

Kopřiva je rostlinkou, která vzbuzuje respekt, ale také přináší očišťující účinky. V koupeli pomáhá s hojením vyrážek, ekzémů, plísní a také zmírňuje bolest a revmatické potíže. Kopřivová koupel napomáhá k prokrvení organismu a osvěžuje mysl.

 

Pampeliška

Do pampeliškové koupele jsou ideální listy i květy. Zatímco listoví pouští do vody esence, které zrelaxují především mysl, květy se perfektně postarají o pokožku, kterou zvláční a pomohou od nejrůznějších vyrážek a dalších obtíží.